Jaki materac dla małego dziecka?

Opublikowane przez Twoja Sypialnia

W kwestii doboru materacy dla dzieci jest tyle nieporozumień i błędnych przekonań, że może budzić to zdumienie.

Pewne sposoby myślenia o materacach dla dzieci utrzymują się w świadomości matek uparcie – i niesłychanie trudno jest je stamtąd usunąć – pomimo, że informacje o poprawnym doborze materacy dla dzieci są od lat łatwo dostępne.

Przede wszystkim – bardzo często zaleca się kupowanie dzieciom twardych materacy. Uzasadnieniem bywa to, że twarde materace dobrze wpływają na rozwój dziecka.

Tymczasem lekarze już od dłuższego czasu wycofali się z polecania twardych materacy dorosłym. Rzekome materace ortopedyczne (ortopedyczne tylko dlatego, że twarde), przestały być nazywane ortopedycznymi, a zaczęły być określany w sposób bardziej odpowiedni: jako zwyczajnie „niewygodne” i „niezdrowe”.

Twardy materac po prostu uciska. Jeśli uciska, nie pozwala Twojemu ciału przybrać wygodnej, zdrowej pozycji. Oczywiste to i logiczne (ale dlaczego trzeba było lat, aby zburzyć mit twardego, zdrowotnego materaca?).

Dla każdego, kto ma jakiekolwiek pojęcie o materacach jasne jest, że materace ortopedyczne to takie, które pozwalają Twojemu ciału (zwłaszcza w jego przykręgosłupowych rejonach), przybrać naturalną, anatomiczną pozycję podczas leżenia.

Skoro dorośli nie powinni leżeć na twardych materacach, dlaczego uszczęśliwiać nimi dzieci?

Dzieciom oferuje się materace z kokosem, trawą morską, gryką – wskazując na ich naturalność, właściwości zdrowotne…

Wszystkim rodzicom, którzy fundują swoim maluchom takie atrakcje (i są z tego dumni!), mam do przekazania jeden krótki komunikat:

Sami na tym śpijcie!

Kokos jest twardy, łatwo się zniekształca. Mimo to często słychać głosy matek: moje dziecko śpi od wielu miesięcy na kokosie – i nic sie nie zniekształciło.

Droga mamo, jeśli Ty uważasz, że nic się nie zniekształciło, to możesz mieć rację. Ale możesz jej też nie mieć. Dlaczego? Bo to, co dla Ciebie nie jest zniekształceniem (bo tego nie zauważasz), dla Twojego dziecka, które w dzień i w nocy śpi na czymś takim, może być bardzo odczuwalne.

Wiesz, chodzi o te drobne niedogodności, które potrafią naprawdę dopiec. Coś jak jedna, lekko wystająca sprężyna w łóżku. Ale dziecko nie powie Ci o tym. Nie umie jeszcze mówić. Świadomie nie zdaje sobie jeszcze z tego sprawy. Ale jego ciało wie. I Twoją rolą jest wiedzieć to także.

Materac dla dziecka powinien cechować się elastycznością. I tak, jak w przypadku materacy dla dorosłych: elastycznością punktową. Mówiąc bardziej obrazowo: taki materac powinien sprężynować.

Dlaczego? Aby dostosowywać się do zmieniającej się pozycji ciała Twojego dziecka podczas snu. (Nawet, jeśli małe dziecko porusza się nieznacznie).

To stawia pod znakiem zapytania przydatność materacy, których wypełnienie jest sypkie, takie jak łuska gryki. Gdzie jest ich elastyczność? Dlaczego dorośli, którzy sami sobie fundują co najmniej dobry materac kieszonkowy, swoje dzieci kładą na materacach pozbawionych elastyczności? Jaki defekt w myśleniu się za tym kryje?

Najciekawsze jest w tym wszystkim to, że impuls do tworzenia materacy spełniających te dziwne wymagania matek, chcących sprezentować dziecku na przykład kokosowe atrakcje, wychodzi bardzo często wcale nie od “złych producentów”, chcących zarabiać na krzywdzie dzieci, ale od samych… matek dzieci. (To wymagania rynku wymuszają często produkcję materacy, co do których sami producenci nie mają przekonania).

Materace np. z maty kokosowej są relatywnie tanie. Kiedy więc ktoś z ramienia producentów chce przekonać klientów do materacy lateksowych dla dzieci, zostanie oskarżony o nieobiektywność i spotka się z zarzutem że po prostu chce sprzedać droższy produkt. A taki materac, jak np. Mały VIP? Przecież w tej cenie można kupić materac na łóżko dla dorosłych (no można, tylko jaki to będzie materac…).

Może więc tu leży przyczyna? Ludzie chcą wierzyć, że materace z kokosem czy innym “naturalnym” wypełnieniem są zdrowe dla ich dzieci. Słowo “naturalne” działa na wyobraźnię. No i cena… Są tańsze. To pomaga wielu osobom w trwaniu w błogim samozadowoleniu.

Waga dziecka jest niewielka i nacisk dziecka na materac też jest niewielki. Dlatego często lekceważy się problem tego, na czym dziecko ma spać. Ale co z tego, że nacisk jest niewielki? W końcu nie interesuje nas wygoda materaca, tylko wygoda dziecka. A ten niewielki nacisk dla dziecka będzie proporcjonalnie odczuwalny, tak jak wielki nacisk dla osoby dorosłej.

Oznacza to, że materacyk dziecięcy powinien reagować odpowiednio do nacisku dziecka.

Na czym więc powinno spać dziecko?

Jeśli już nie chcesz specjalnie inwestować w posłanie dla dziecka, wybierz stare rozwiązanie, które choć nie najlepsze, może okazać się lepsze od eksperymentów z nieelastycznymi i twardymi “naturalnymi” rozwiązaniami. Kup tani, materac z pianki poliuretanowej, jakich wiele jest w sklepach dla niemowląt. Wiesz, to jeden z tych materacyków w kwiatki, samochodziki czy misie. Sprawdź tylko, czy ten materacyk posiada właściwe certyfikaty, które umożliwiają jego bezpieczne zastosowanie dla dzieci.

Pianka poliuretanowa to nie najlepszy materiał, który także łatwo ulega deformacjom (pianka, się dogniata, powstają z tych ugnieceń wklęśnięcia i taki jakby “gniazda”), jest to materiał mało higieniczny, ale przynajmniej elastyczny Wszyscy na tym spaliśmy jako dzieci, żyjemy, jeśli więc nie zależy Ci na większym komforcie dla maluszka, lub nie możesz sobie na taki komfort pozwolić, wybierz taki zwykły dziecięcy materacyk – i powinno być dobrze.

A co, jeśli możesz sobie pozwolić na inwestycję w komfort swojego dziecka?

Na drugim biegunie komfortu znajdują się także materace piankowe. Ale jest to już inny rodzaj pianki. Ten, stosowany w inkubatorach, gdzie komfort decyduje o życiu dziecka. Chodzi tu o piankę termoelastyczną, pozwalającą na przyjęcie optymalnie fizjologicznej pozycji przez dziecko, dzięki dopasowaniu w oparciu nie tylko nacisk, wywierany przez dziecko na materac, ale także przez działanie ciepła ciała dziecka na reagującą na to ciepło piankę.

Tego typu materacem jest Mały VIP, materac termoelastyczny dla dzieci (zwróć uwagę na oddychający pokrowiec z funkcją szybkiego odparowania wilgoci). Więcej o tym materacu możesz dowiedzieć się tutaj: materace dla dzieci.

Świetnym materiałem dla dzieci jest także lateks. Materace lateksowe (z wysokojakościowego! lateksu), zapewnią Twojemu dziecku bardzo dobre warunki. Lateks jest naturalnie antybakteryjny, dobrze oddycha i wentyluje się. Nie zatrzymuje wilgoci, i świetnie sprawdza się w łóżeczkach dla dzieci. (Nasza firma nie posiada materacy lateksowych w wymiarach na łóżeczka dziecięce, dlatego w tym wypadku musimy Cię odesłać do sklepów konkurencji).

Dla matek, które za nic w świecie nie dadzą się przekonać, że mata kokosowa nie jest jedynym najlepszym podłożem dla ich dzieci, powstał materac Miki. Ten materac zbudowany jest w oparciu o podkład sprężynowy, na którym znajduje się mata kokosowa. Jeśli już musisz mieć kokos, to zadbaj chociaż o warstwę sprężynującą pod spodem. [Obecnie materac Miki został wycofany z produkcji].

Kategoria : Materace dla dzieci

18 Komentarzy to “Jaki materac dla małego dziecka?”


Aleks January 24, 2010

super artykuł – nie rozumiem tylko jednego, dlaczego uczepiliście się tylko matek, zazwyczaj dzieci mają również ojców

Edyta February 21, 2010

Ja kupiłam materacyk kokosowy dla sojego przyszłego dziecka ponieaż powiedziano mi na szkole rodzenie, że taki bedzie najlepszy.Nie zrobiłam tego z oszcędności. Szkoda, ze nie czytałam o tym wcześniej.

Ewa March 12, 2010

Jestem w trakcie szukania odpowiedniego materaca do łóżeczko-tapczanika, mając na uwadze długie użytkowanie materaca przez mojego maluszka, chce by był wygodny i na dłuższy czas, na pewno ten artykuł pokazał mi że również błędnie myślałam, ale to dlatego że przeczytałam inny w którym to specjaliści (lekarze) się wypowiadali na ten temat i polecali kokos-pianka-gryka. Więc można się pogubić szczególnie nam młodym rodzicom, którzy chcą dobrze dla swoich dzieci, jaki materac wybrać, by był dobry.

Miśka April 7, 2010

Nie kupujcie materaców z kokosem, nasz po 4 latach spleśniał !!!!!!!!!!!!!!!!

Justyna May 24, 2010

Witam!

Dziękuję za ten artykuł. Poruszone w nim zostały bardzo istotne kwestie. Muszę niestety skrytykować jego autora.

Po pierwsze wyczuwam oskarżycielski ton skierowany właściwie tylko w stronę matek. Przykro mi, ale z obserwacji widzę, że my młode mamy rzadkokiedy kierujemy się utartymi starymi radami odnośnie dobra naszych dzieci. Szukamy, pytamy i inwestujemy w nasze dzieci, ich zdrowie i umysły często wbrew możliwościom finansowym. Jesteśmy gotowe nie kupić sobie nowych butów znoszonych przez kilka lat, żeby tylko nasze dziecko miało to, co najlepsze.

Po drugie nie zgadzam się z tym, że informacje dotyczące wyboru materaca dla dziecka są ogólnodostępne. Szukam już około miesiąca stanowczej, klarownej opini na ten temat i ciężko o tam w internecie. Mieszkam w małej miejscowości, w której trudno o odpowiednie placówki czy sklepy operujące odpowiednią wiedzą na temat materacy dla dzieci.

Po trzecie szukając informacji na ten temat znalazłam artykuły zaprzeczające dobrej opini o materacach sprężynowych dla dzieci. Jeśli widzę 2 sprzeczne opinie, skąd mogę wiedzieć, która jest prawdziwa?

Może ktoś ma wiedzę na temat materacy sprężynowych dla dzieci? Podobno posiadają one strefu nacisku. Co dla dziecka jest niezdrowe ze względu na to że takie 3 letnie dziecko nie waży zazwyczaj więc niż 20kg, więc za mało by nacisk był wystarczająco silny.

Coo tym myślicie?

Pozdrawiam!
J.

Karolina July 18, 2010

Artykuł według mnie zawiera ciekawe, przydatne informacje, ale traci przez to że jest napisany w sposób agresywny – nie wiem po co. Przecież każda matka chce najlepiej dla swojego malucha.

Elendir August 14, 2010

Pomimo iż pewne tezy tego artykułu wydają się być sensowne, to jednak nie można nie zauważyć, że wypowiadająca się osoba reprezentuje konkretnego producenta materacy który dla niemowląt w swojej ofercie aktualnie ma tylko jeden materaz – wspomniany Mały VIP.

A zatem powstaje pytanie – na ile jest to fachowa ocena, a na ile zwyczajny marketing?

Anna August 23, 2010

Jedyne co mi przyszło na myśl po przeczytaniu tego artykułu to to, że pisał go jakiś akwizytor próbujący za wszelką cenę sprzedać swój produkt. I tak samo nie rozumiem po co i skąd tyle agresji skierowanej przeciwko matkom. Również od dawna przeszukuję internet i próbuję “zgłębić” temat materacy. Dla mnie jedyne co się liczy to zdrowie i komfort mojego dziecka. Może faktycznie ten artykuł zawiera wiele informacji, wydawało by się logicznych, ale jedyne co pozostawił to niesmak. Ja na pewno nic od was nie kupię i pójdę szukać dalej do konkurencji…

Magda December 19, 2011

Kupilismy z mezem bardzo przyjemny materac piankowy I byl drozszy niz kokos..ale nie chodzi mi o cene w tym momencie..jak dotknelam materaca kokosowego to w szoku bylam!!okropnosc. Jak dzidzia moze na tym spac!!trzeszczy to cale, a w srodku jakby sloma byla.blee nigdy w zyciu.pianka najlepsza

Krystyna January 3, 2012

Super artykuł. Każda kobieta powinna to przeczytać co naczyta się tych głupich reklam, a potem nie da sobie nic powiedzieć!!! Pracowałam 4 lata w sklepie z artykułami niemowlęcymi, przez te lata przeszłam wiele szkoleń w tym też szkolenie dla położnych i jest 100% prawdy co pisze w tym artykule. Teraz sama się spodziewam dziecka i w życiu nie kupie dziecku takiego badziewa jak kokos, gryka czy trawa morska!!! albo lateks albo zwykły najzwyklejszy materac, to już zależy od finansów każdego.
Dziewczyny jeśli chcecie porady możecie śmiało do mnie pisać, nie dajcie się ogupić sprzedawcom w sklepach. Jak będą chcieli to Wam wszystko sprzedadzą.
Wiele razy słyszałam jak klienci przychodzili i gadali takie głupoty, że nie wiem co to za pracodawcy trzymaja takich debili u siebie!

Renia February 8, 2012

To jest zwykla reklama, kokos i gryka są najlepsze, nie wierzcie akwizytorowi

Krzysiek February 12, 2013

“Esej” śmierdzący kryptoreklamą.

Po 1: Skąd informacja że twarde materace nie są zdrowe, sam lepiej śpię po zmianie materaca na najtwardszy jaki znalazłem bo ciało jest ułożone w linii prostej a lekarze jeszcze z tej tezy się nie wycofali lecz dalej ją popierają.

Po 2: Zarzuca się tu matkom, że kupując materac kierują się ceną i kupują najtańsze kokosowo-gryczane, a przecież nie należą one do najtańszych, wręcz przeciwnie to autor proponuje materac z pianki poliuretanowej który jest taniochą.

Po 3: “Pianka poliuretanowa to nie najlepszy materiał, który także łatwo ulega deformacjom (pianka, się dogniata, powstają z tych ugnieceń wklęśnięcia i taki jakby “gniazda”), jest to materiał mało higieniczny, ale przynajmniej elastyczny Wszyscy na tym spaliśmy jako dzieci, żyjemy, jeśli więc nie zależy Ci na większym komforcie dla maluszka, lub nie możesz sobie na taki komfort pozwolić, wybierz taki zwykły dziecięcy materacyk – i powinno być dobrze. ” -po tym ze śmiechu mało z krzesła nie spadłem. To całe dotychczasowe wypociny negują stosowanie materacy deformujących się i niehigienicznych, to ten fragment mówi: To skoro ludzie spali na klepiskach , pryczach drewnianych, siennikach i ludzkość istnieje to materace kokos-gryka nie spowodują zagłady.

Po 4: Po całym wywodzie, który miał najpierw podważyć naszą wiedzę, potem zakręcić i zdezorientować, zasiać niepewność i wątpliwości, na końcu oferuje się produkt cud-ideał, oczywiście w kosmicznej cenie.

Praktyki jak z pokazów dla babć i dziadków, oferta cudownego panaceum na wszystkie bolączki, za jedyne XXXX zł. A później reporterzy z Interwencji czy Uwagi będą przestrzegać przed naciągaczami!!!

PS. Te atesty Małego Vipa mało wiarygodne.

Angelika June 17, 2013

Znalazłam się na tej stronie ponieważ szukam materaca dla synka. Mieliśmy zwykły piankowy materacyk. Mimo dziur wywierconych w dykcie na dnie łóżeczka, materacyk po 6 msc od dołu splesnial! Mimo certyfikatów i innych nic nie wartych papierków… Planowaliśmy kupić materac gryka-pianka-kokos ale dostaliśmy od rodziny z trawy morskiej, który właśnie wydawał mi się bardzo twardy ale znowu oddychający w porównaniu do piankowego. Zastanawiam się czy zostawić ten materac czy kupić ten który planowalismy.

Iwona July 26, 2013

Ten artykuł jest tak samo “merytoryczny” jak inne tego typu w sieci. Żeby miał być wiarygodny to musiałby się autor podpisać. Bo tak to nie wiadomo, kim on jest i czyje interesy reprezentuje. Nie dajmy się zwariować, inny typ materaca od razu dziecka nam nie skrzywdzi. A materace lateksowe są jeszcze stosunkowo mało przebadane, więc też nie ma 100% pewności, że będą ok.

IZA September 3, 2014

Witam.
Ja kupiłam dla sojej małej materac z kokosem i gryką po pół roku wyrzuciłam bo dziecko mialo czerwone ślady na rączkach i innych miejscach na ciele, wyglądała jak pogryziona przez komary. Kiedy pozbyłam się materaca mała już nie miała rzadnych śladów..

Kaśka November 10, 2014

Jakieś głupoty. Polecam wizytę u rehabilitanta dziecięcego lub po prostu u pediatry :).

Monika October 29, 2016

Moje dziecko i tak na niczym nie chce spać. Przeważnie już prawie trzy lata śpi na moich rękach. Mail kokos- gryka, co go położyłam budził się. Spał na piankowym , sprężynowym, średnim o samo. Ze był starszy to się obracal na ” cztery łapy” i dalej na ręce. Potem spał na naszym super materacu w łóżku z tym samym efektem. Teraz śpi na kanapie rozkladnej, coś tam po śpi góra 40minut i na ręce i tak do rana, na kanapę i na ręce. Planuje kupić młodzieżowa sofke właśnie z pianki najtańszy i zobaczymy 🙂 myślę , że te materace to ogólnie obojętne. Ja tam mogę spać na ziemi i tez mi dobrze. Problem tkwi w głowie nie w materacu, zaburzenia snu , bezsenność .

Monika October 29, 2016

Ups, ponad trzy lata miałam napisać. Dopisze więc, że jeśli chodzi o komfort snu, moje dziecko jeszcze najlepiej śpi połamane w aucie w foteliku. I co tu ma wygoda do rzeczy:-)  • Ekskluzywne łóżka